6 posty(ów) • • •
Strona główna ISPM 15 - Fumigacja - starsze posty do 2014 roku Jakie gazy wolno używać - starsze posty do 2014 roku FOSFOROWODÓR

FOSFOROWODÓR

Post 29 Lis 2009, 04:50
A.R.Karwowski Awatar użytkownika
Moderator

Miejscowość: GOSTYNIN

Fosforowodór w przeciwieństwie do bromku metylu jest gazem dopuszczonym do obrotu w Polsce. Jest to bezbarwny i bezwonny gaz uzyskujacy zapach czosku , kabrbidu ,poprzez zanieczyszczenia szczególnie difosfinę (nietrwały związek chemiczny o wzorze P2H4 ).Stosuje się go jako insektycyd do gazowania szkodników zbożowych, do fumigacji pustych silosów i magazynów. Fosforowodór (PH3) jest bardzo toksycznym i lotnym gazem, powoduje korozje metali szczególnie miedzi, ze wzgledu na swoja toksycznosc nie jest dopuszczony do wolnego obrotu, mogą go stosowac jedynie przeszkolone i uprawnioe ekipy.W stężeniu 0,1-0,2% objętości powietrza wdychanego powoduje śmierć z powodu obrzeku płuc w ciągu ok 10 min. Ciekawym zastosowaniem fosforowodoru jest walka ze szkodnikami drewna , nawet norma ISPM15 wg IPPC okresla ten gaz jako bardzo skuteczy do walki ze szpuszelem pospolitym czy kołatkami.Z praktyki zawodowej moge dodać że sam PH3 nie zwalczy szkodników drewna ale w połaczeniu z innymi gazami zwiekszającymi jeszcze bardziej jego lotnosc daje porządane efekty.Podaczas stosowania PH3 nie wolno zapominac ze jest to gaz łatwopalny i wybuchowy.

Post 29 Lis 2009, 16:32
browarek Nowy na forum

gdzie moge nabyc ten gaz...? czy przy zakaupie fosforowodoru dystrybutor bedzie chcial zobaczyc moje zezwolenie?

Post 29 Lis 2009, 21:11
jacekpoznan Nowy na forum

rowniez chcialbym nabyc taki gaz, lecz nie mam pojecia gdzie i czy go sam kupie nie majac uprawnien na uzywanie go...popieram pytania mojego przedmowcy. Pozdrawiam

Post 29 Lis 2009, 22:41
krzysztof148 Nowy na forum

Panowie mam dla was niestety zla wiadomosc. Nie ma szans zeby kupic Fosforowodór lub jakis inny gaz nie okazujac legitymacji nauczyciela chemii lub pracownika danej firmy zajmujacej sie czyms w czym stosuje sie wyzej wymieniony gaz. poza tym oczywiscie osoba chcaca kupic jakas substancje chemiczna musze dodatkowo okazac certyfikat kursu lub legitymacje uprawniajaca do stosowania gazow.

Post 30 Lis 2009, 00:53
A.R.Karwowski Awatar użytkownika
Moderator

Miejscowość: GOSTYNIN

Uprawnienia do zakupu tej klasy gazów są na szczęście wydawane nie wszystkim , trzeba z wynikiem zadowalającym zdać egzamin przed komisją.Oczywiście wcześniej trzeb zdobyć odpowiednia wiedzę na szkoleniach.Wyobraźcie sobie co by było gdyby każdy ( np. terrorysta!!!) mógł kupić sobie taką truciznę. Firmy handlujące takimi preparatami wymagają okazania się takimi uprawnieniami.

Post 18 Sie 2011, 18:56
damianek17284 Bywa na forum

dlaczego trzeba miec uprawnienia na posiadanie takiego gazu ?

Powróć do Jakie gazy wolno używać - starsze posty do 2014 roku

ZOSTAW KOMENTARZ: