27 posty(ów) • • •
Strona główna Korozja biologiczna drewna Korozja biologiczna - tzw. korniki czyli szkodniki (owady) techniczne drewna SZKODNIKI DREWNA - starsze posty do 2014 roku Spuszczel pospolity - starsze posty do 2014 roku Termity

Termity

Najbardziej niebezpieczny szkodnik drewna. Pytania i odpowiedzi.

Regulamin forum

Zanim zadasz pytanie prosimy o zapoznanie się z treścią forum. Wiele kwestii zostało już poruszonych.

Post 17 Lut 2010, 02:08
maja1 Nowy na forum

Posty: 17
Czy Termity żyją w Polsce?

Post 17 Lut 2010, 16:41
monika Bywa na forum

Posty: 32
Termity zamieszkują głównie kraje strefy tropikalnej i subtropikalnej, a tylko kilka gatunków zamieszkuje Europę Południową.

Post 19 Lut 2010, 13:48
A.R.Karwowski Moderator

Posty: 152
Miejscowość: GOSTYNIN

Na szczescie w Polsce nie wystepuja termity . Termity są duzo grożnejsze od spuszczela pospolitego , ktory jest glownyn "polskim niszczycielem drewna" . na przyklad w Nowym Orleanie spowodowaly takie zniszczenia ze ze powstal specjalny program rzadowy pod patronatem Departamentu Rolnictwa majacy ograniczyc liczebnosc termitow . Ciekawostka jest to ze walke z termitami prowadzi sie tam metodami mikrobiologicznymi wyszukujac naturalnych wrogow ( bakterie z rodzaju Bacillus i grzyby Metarhizium). Szczepy tych "mikrozabojcow" potrafia zlikwidowac cala kolonie ternitow w bardzo krotkim czasie. Mozemy miec tylko nadzieje ze nasze warunki klimatyczne nie pozwola na rozwoj tego szkodnika u nas. Na szczescie coraz wiecej krajow stosuje ISPM15 wg IPPPC , jest to norma mowiaca o ograniczeniu przenoszenia szkodnikow miedzy kontynentami.Mysle ze poki co mozemy spac spokojnie i niezamartwiac sie termitami..mamy swoje spusczele ,kołatki ect..

Post 06 Maj 2010, 10:18
fenix Nowy na forum

Posty: 6
A czy istnieję jakieś prawdopodobieństwo ze u nas w Polsce zaczną występować te termity? I w jaki sposób one się w ogóle przenoszą? A czy one też są groźne dla człowieka?

Post 06 Maj 2010, 23:16
Krzysiek Awatar użytkownika
Moderator

Posty: 177
Miejscowość: Gostynin

Warunkiem egzystencji termitów jest duża wilgotność powietrza, zbliżona do 98%. Z tego powodu, narazie, musimy się zadowolić rodzimymi szkodnikami, których nam nie brakuje :!:
Dezynsekcja Dezynfekcja Deratyzacja. Usługi specjalistyczne. Zwalczanie szkodników drewna. Więcej informacji: www.carsekt.eu | www.szkodnikidrewna.pl

Post 02 Cze 2010, 09:42
leo Nowy na forum

Posty: 3
Całe szczęście że u nas te termity nie występują ;)

Post 10 Cze 2010, 11:06
szkodniczek Awatar użytkownika
Bywa na forum

Posty: 31
a wiecie że królowa termitów składa 30 tysięcy jaj dziennie i może dożyć 50 lat?

Post 22 Gru 2010, 10:36
Jocker Nowy na forum

Posty: 7
Ciekawostka:

Termity odżywiają się drewnem, ale żaden lub prawie żaden gatunek nie jest zdolny do samodzielnego trawienia tego pokarmu. Wyręczają się w tym trawiącymi celulozę pierwotniakami, żyjącymi w ich przewodzie pokarmowym. Bez tych pierwotniaków zginęłyby z głodu.

Młode osobniki otrzymują je od innych członków społeczności wraz z na wpół przetrawionym pokarmem. Przy każdym linieniu ponownie je tracą, ale dzięki obyczajowi dzielenia się pożywieniem szybko znów zostają nimi zainfekowane.

Wiele gatunków tropikalnych obywa się bez trawiących celulozę pierwotniaków. Niektóre hodują w swych gniazdach grzyby, odżywiając się rozłożoną przez nie materią organiczną, a także samymi grzybami. Inne żywią się trawą, którą gromadzą w swoich termiteriach, jeszcze inne rozkładającymi się w glebie szczątkami organicznymi.

Pomimo, że termity żywią się drewnem, nie można ich zdecydowanie określić jako szkodniki. Przyspieszają bowiem rozkład drewna na substancje przyswajalne dla innych organizmów. W tropikach pełnią też podobną funkcję jak dżdżownice w strefie umiarkowanej: mieszają materię organiczną w glebie, napowietrzają i kopią korytarze, którymi może się później dostawać w głąb gleby niezbędna roślinom woda bogata w sole mineralne.

Post 28 Gru 2010, 11:57
Mała Mi Nowy na forum

Posty: 4
Jocker lepiej jakbys napisal to swoimi slowami wtedy bylo by to lepiej zrozumiale a nie tu jakies wypracowania piszesz ;)

Post 04 Sty 2011, 09:27
Jocker Nowy na forum

Posty: 7
Mała Mi napisał(a):
Jocker lepiej jakbys napisal to swoimi slowami wtedy bylo by to lepiej zrozumiale a nie tu jakies wypracowania piszesz ;)Ale ja kochana ściągnąłem to z internetu to są 3 ciekawostki jakie znalazłem na temat termitów, a wypracowań to wystarczająco w szkole się napisałem, na jakiś czas wystarczy :lol:

Post 20 Sty 2011, 10:09
Fauna Nowy na forum

Posty: 3
Znanych jest ok. 2000 gatunków termitów. W Europie Południowej przedstawicielami są m.in. Kalotermes flavicollis i Termes lucifugus. Interesującymi afrykańskimi termitami są gatunki z rodzaju Cubitermes, budujące parasolowate gniazda. Do największych należą gniazda termitów z Australii, m.in. gatunku Eutermes triodae oraz Hamitermes meridionalis. Termity często są szkodnikami, uszkadzają drzewostany, a także drewniane budowle. Znane są przypadki niszczenia przez termity zbiorów bibliotecznych. :shock:

Post 15 Mar 2011, 18:18
zansip Stały bywalec

Posty: 72
A jakimi metodami zwalcza się termity?

Post 16 Mar 2011, 11:14
pierwszy Nowy na forum

Posty: 17
zansip napisał(a):
A jakimi metodami zwalcza się termity?

termity zwalczamy podobnie jak inne szkodniki, czyli metodami chemicznej bądź fizycznej eliminacji szkodników, ostatnio dużo mówi się o dezynsekcji mikrofalami, wydaje mi się że ta nowoczesna ekologiczna metoda zrewolucjonizuje walkę ze szkodnikami :twisted:

Post 20 Mar 2011, 14:13
owocowo Nowy na forum

Posty: 8
My zajmijmy się "naszymi" spuszczelami, kołatkami i innymi szkodnikami a termity zostawmy tym co mają z tym problem ;) w naszym kraju na szczęście nie występują termity

Post 20 Mar 2011, 19:02
sugarbaby Stały bywalec

Posty: 56
Spuszczel zasiedla nie tylko więźbę dachową, czy typowe ściany z drewna iglastego, ale nawet stare drewniane ramy okienne czy drewnianą boazerię i podłogi.

Post 21 Mar 2011, 18:47
dontcallmyname Stały bywalec

Posty: 51
jak skutecznie zwalczyć spuszczele ?

Post 21 Mar 2011, 18:56
sugarbaby Stały bywalec

Posty: 56
ja polecam firmę Carsekt zajmującą się tego typu szkodnikami

Post 04 Maj 2011, 09:11
KotkaPsotka Nowy na forum

Posty: 4
dontcallmyname napisał(a):
jak skutecznie zwalczyć spuszczele ?


Informację o spuszczelu znajdziesz w poscie Spuszczel lub na stronie www.szkodniki.waw.pl . Pozdrawiam

Post 04 Maj 2011, 09:18
Malwina Nowy na forum

Posty: 4
Jakie rozmiary osiągają termity?

Post 04 Maj 2011, 09:22
Mimi Nowy na forum

Posty: 5
Termity nie uczestniczące w procesach rozrodczych osiągają rozmiary od 2 do 20 mm, a samice niektórych gatunków osiągają nawet do 115 mm długości.
Termity żywią się w większości drewnem, niektóre gatunki hodują grzyby i żywią się nimi. Najchętniej zjadanym przez termity drewnem jest miękkie drewno.
Kolonie termitów składają się z uskrzydlonych samców, pojedynczej samicy, której wyłącznym zadaniem jest składanie jaj oraz tysięcy bezskrzydłych samców, samic-robotnic i żołnierzy, którzy budują gniazdo i chronią całą kolonię.

Następna

Powróć do Spuszczel pospolity - starsze posty do 2014 roku

ZOSTAW KOMENTARZ: