23 posty(ów) • • •
Reklama Reklama Reklama Reklama Reklama Reklama
Strona główna DEZYNFEKCJA, DEZYNSEKCJA, DERATYZACJA Korozja biologiczna drewna Korozja biologiczna - tzw. korniki czyli szkodniki (owady) techniczne drewna SZKODNIKI DREWNA Spuszczel pospolity - starsze posty do 2014 roku Termity

Termity

Najbardziej niebezpieczny szkodnik drewna. Pytania i odpowiedzi.

Regulamin forum

Zanim zadasz pytanie prosimy o zapoznanie się z treścią forum. Wiele kwestii zostało już poruszonych.

UNREAD_POST 17 Lut 2010, 02:08
maja1 ranga: Nowy na forum

Posty: 17
Czy Termity żyją w Polsce?

UNREAD_POST 17 Lut 2010, 16:41
monika ranga: Bywa na forum

Posty: 32
Termity zamieszkują głównie kraje strefy tropikalnej i subtropikalnej, a tylko kilka gatunków zamieszkuje Europę Południową.

UNREAD_POST 19 Lut 2010, 13:48
A.R.Karwowski Awatar użytkownika
ranga: SPECJALISTA DDD

Posty: 163
Miejscowość: GOSTYNIN

Na szczescie w Polsce nie wystepuja termity . Termity są duzo grożnejsze od spuszczela pospolitego , ktory jest glownyn "polskim niszczycielem drewna" . na przyklad w Nowym Orleanie spowodowaly takie zniszczenia ze ze powstal specjalny program rzadowy pod patronatem Departamentu Rolnictwa majacy ograniczyc liczebnosc termitow . Ciekawostka jest to ze walke z termitami prowadzi sie tam metodami mikrobiologicznymi wyszukujac naturalnych wrogow ( bakterie z rodzaju Bacillus i grzyby Metarhizium). Szczepy tych "mikrozabojcow" potrafia zlikwidowac cala kolonie ternitow w bardzo krotkim czasie. Mozemy miec tylko nadzieje ze nasze warunki klimatyczne nie pozwola na rozwoj tego szkodnika u nas. Na szczescie coraz wiecej krajow stosuje ISPM15 wg IPPPC , jest to norma mowiaca o ograniczeniu przenoszenia szkodnikow miedzy kontynentami. Mysle, ze poki co mozemy spac spokojnie i nie zamartwiac sie termitami..mamy swoje spusczele, kołatki ect..

UNREAD_POST 06 Maj 2010, 10:18
fenix ranga: Nowy na forum

Posty: 6
A czy istnieję jakieś prawdopodobieństwo ze u nas w Polsce zaczną występować te termity? I w jaki sposób one się w ogóle przenoszą? A czy one też są groźne dla człowieka?

UNREAD_POST 06 Maj 2010, 23:16
Krzysiek ranga: Moderator

Posty: 199
Miejscowość: Gostynin

Warunkiem egzystencji termitów jest duża wilgotność powietrza, zbliżona do 98%. Z tego powodu, narazie, musimy się zadowolić rodzimymi szkodnikami, których nam nie brakuje :!:
Zwalczanie szkodników technicznych drewna. Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja. Usługi specjalistyczne. Więcej informacji: www.carsekt.eu

UNREAD_POST 02 Cze 2010, 09:42
leo ranga: Nowy na forum

Posty: 3
Całe szczęście że u nas te termity nie występują ;)

UNREAD_POST 10 Cze 2010, 11:06
szkodniczek Awatar użytkownika
ranga: Bywa na forum

Posty: 31
a wiecie że królowa termitów składa 30 tysięcy jaj dziennie i może dożyć 50 lat?

UNREAD_POST 22 Gru 2010, 10:36
Jocker ranga: Nowy na forum

Posty: 7
Ciekawostka:

Termity odżywiają się drewnem, ale żaden lub prawie żaden gatunek nie jest zdolny do samodzielnego trawienia tego pokarmu. Wyręczają się w tym trawiącymi celulozę pierwotniakami, żyjącymi w ich przewodzie pokarmowym. Bez tych pierwotniaków zginęłyby z głodu.

Młode osobniki otrzymują je od innych członków społeczności wraz z na wpół przetrawionym pokarmem. Przy każdym linieniu ponownie je tracą, ale dzięki obyczajowi dzielenia się pożywieniem szybko znów zostają nimi zainfekowane.

Wiele gatunków tropikalnych obywa się bez trawiących celulozę pierwotniaków. Niektóre hodują w swych gniazdach grzyby, odżywiając się rozłożoną przez nie materią organiczną, a także samymi grzybami. Inne żywią się trawą, którą gromadzą w swoich termiteriach, jeszcze inne rozkładającymi się w glebie szczątkami organicznymi.

Pomimo, że termity żywią się drewnem, nie można ich zdecydowanie określić jako szkodniki. Przyspieszają bowiem rozkład drewna na substancje przyswajalne dla innych organizmów. W tropikach pełnią też podobną funkcję jak dżdżownice w strefie umiarkowanej: mieszają materię organiczną w glebie, napowietrzają i kopią korytarze, którymi może się później dostawać w głąb gleby niezbędna roślinom woda bogata w sole mineralne.

UNREAD_POST 28 Gru 2010, 11:57
Mała Mi ranga: Nowy na forum

Posty: 4
Jocker lepiej jakbys napisal to swoimi slowami wtedy bylo by to lepiej zrozumiale a nie tu jakies wypracowania piszesz ;)

UNREAD_POST 04 Sty 2011, 09:27
Jocker ranga: Nowy na forum

Posty: 7
Mała Mi napisał(a):
Jocker lepiej jakbys napisal to swoimi slowami wtedy bylo by to lepiej zrozumiale a nie tu jakies wypracowania piszesz ;)Ale ja kochana ściągnąłem to z internetu to są 3 ciekawostki jakie znalazłem na temat termitów, a wypracowań to wystarczająco w szkole się napisałem, na jakiś czas wystarczy :lol:

UNREAD_POST 20 Sty 2011, 10:09
Fauna ranga: Nowy na forum

Posty: 3
Znanych jest ok. 2000 gatunków termitów. W Europie Południowej przedstawicielami są m.in. Kalotermes flavicollis i Termes lucifugus. Interesującymi afrykańskimi termitami są gatunki z rodzaju Cubitermes, budujące parasolowate gniazda. Do największych należą gniazda termitów z Australii, m.in. gatunku Eutermes triodae oraz Hamitermes meridionalis. Termity często są szkodnikami, uszkadzają drzewostany, a także drewniane budowle. Znane są przypadki niszczenia przez termity zbiorów bibliotecznych. :shock:

UNREAD_POST 15 Mar 2011, 18:18
zansip ranga: Stały bywalec

Posty: 66
A jakimi metodami zwalcza się termity?

UNREAD_POST 20 Mar 2011, 14:13
owocowo ranga: Nowy na forum

Posty: 7
My zajmijmy się "naszymi" spuszczelami, kołatkami i innymi szkodnikami a termity zostawmy tym co mają z tym problem ;) w naszym kraju na szczęście nie występują termity

UNREAD_POST 04 Maj 2011, 09:18
Malwina ranga: Nowy na forum

Posty: 4
Jakie rozmiary osiągają termity?

UNREAD_POST 04 Maj 2011, 09:22
Mimi ranga: Nowy na forum

Posty: 5
Termity nie uczestniczące w procesach rozrodczych osiągają rozmiary od 2 do 20 mm, a samice niektórych gatunków osiągają nawet do 115 mm długości.
Termity żywią się w większości drewnem, niektóre gatunki hodują grzyby i żywią się nimi. Najchętniej zjadanym przez termity drewnem jest miękkie drewno.
Kolonie termitów składają się z uskrzydlonych samców, pojedynczej samicy, której wyłącznym zadaniem jest składanie jaj oraz tysięcy bezskrzydłych samców, samic-robotnic i żołnierzy, którzy budują gniazdo i chronią całą kolonię.

UNREAD_POST 04 Maj 2011, 09:28
Migotka ranga: Nowy na forum

Posty: 5
az takie wielkie mogą być :shock:

UNREAD_POST 10 Maj 2011, 13:42
sugarbaby ranga: Bywa na forum

Posty: 49
Termity są często plagą w nowo wybudowanych osiedlach mieszkaniowych wybudowanych na terenach stanowiących wcześniej środowisko termitów

UNREAD_POST 10 Maj 2011, 14:11
dontcallmyname ranga: Bywa na forum

Posty: 48
Wyróżnia się również dwa główne typy termitów:
-Termity żyjące tylko w drewnie.
-Termity potrafiące budować tunele poza drewnem.

UNREAD_POST 13 Maj 2011, 20:17
sugarbaby ranga: Bywa na forum

Posty: 49
a które termity wyrządzają więcej szkód ?

UNREAD_POST 19 Maj 2011, 14:35
danka.s ranga: Aktywny forumowicz

Posty: 105
Najwięcej jest gatunków termitów potrafiących budować tunele poza drewnem.

UNREAD_POST 19 Maj 2011, 14:51
nomoregoodbyes ranga: Bywa na forum

Posty: 25
Termity, to potencjalny problem, którego można życzyć tylko największemu wrogowi. Z tego co wiem, jest to realny problem na terenie całej Australii.

UNREAD_POST 23 Sie 2011, 17:13
zbychu2123 ranga: Aktywny forumowicz

Posty: 100
termity są groźne dla człowieka i otoczenia?

UNREAD_POST 04 Cze 2014, 13:17
Krzysiek ranga: Moderator

Posty: 199
Miejscowość: Gostynin

Po 3 latach od ostatniej odpowiedzi ale video aktualne
Termity są tutaj, jest spuszczel pospolity, kołatek Anobium punctatum lektor mówi.
Proszę obejrzeć, niecałe 15 minut o szkodnikach drewna

Zwalczanie szkodników technicznych drewna. Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja. Usługi specjalistyczne. Więcej informacji: www.carsekt.eu


Powróć do Spuszczel pospolity - starsze posty do 2014 roku

Muzeum Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja
Grupa DDD

Carsekt - Dezynsekcja, zwalczanie szkodnikow drewna, fumigacja

ZOSTAW KOMENTARZ: